• копирайтинг
  • копирайтер
  • SEO копирайтинг, сео копирайтинг
  • рерайтинг
  • контент для сайта
  • наполнение сайта
  • написание статей, статьи на заказ
  • рекламная кампания
  • обслуживание сайтов
  • биржа статей
  • пресс-релизы
  • копирайт, копирайтеры
  • A szómágia

    |
    Kavyamitra Maróti György képe

    - esszé -

    „Mágia: a természet titkos erőinek fölhasználása az események befolyásolása céljából. „

    "A mágia arra tett próbálkozás, hogy erőt közvetítsen olyan tetteken keresztül, amelyekről úgy hiszik közvetlen és automatikus hatással van az emberre, a természetre és az istenire."

    Meglehetős definíciók a fentiek, legfeljebb az hiányzik, hogy a szó maga, a mágia, óind (szanszkrit) eredetű, és a májá, a káprázat az eredeti szó. E szó a különböző indiai létnézetekben magára a világra és annak minden jelenségére vonatkozott, és nem kevesebbet jelentett, mint hogy minden jelensége a szamszárának, sőt maga a szamszára (világunk) sem egyéb, mint tudatunk káprázatos játéka.
    Nekünk, teremtett világunkba vetett teremtményeknek a Teremtő, a Létesítő tökéletes mágikus képességeiből – szerencsére – csak halovány másolat jutott, némelyikünknek az sem.
    Mert hát lássuk csak, hogyan juthat bárki bármely dolog birtokába?
    Tegyük fel, hogy karórára van szüksége Valakinek, jó?
    Első lépés mindenképpen az, hogy a karórát el kell képzelni, gondolatainkban tökéletes képét kell látni ama karórának.
    E képzelet, e képi képessége tudatunknak az EIDOSZ.
    A teremtő, a Létesítő magát a Világot és az azt benépesítő dolgokat legelőször is elképzelte.
    Következik a szómágia eleje, a hang, a zenei-matematikai elvonatkoztatása a képnek, ez a rétege a mágiának a FONOSZ.
    Erről nem kívánok hosszabban szólni: matematika és zene erős rokonsága régóta ismert és tárgyalt filozófiai tárgy, gondoljunk csak arra, hány matematikusról jegyezték fel, hogy kiváló zenész volt.
    Belső rokonságuk amúgy elvontságukban szunnyad, mert a matematika is, a zene is végtelenül absztrakt tárgyakkal dolgozik, működik.
    A hang a hat indiai létnézetben a bídzsamantra fogalomban jelent meg, a mantrának nem szavakba, hanem hangokba foglalt gyökerében.
    Ki ne ismerné a nevezetes om mani padmé hum mantrát, melyben nyelvtani jelentése csupán a mani padmé-nek van. („drágakő a lótuszban”) Az om és a hum a bídzsamantra, tiszta hangság, jelentés nélküli.
    A létrehozás, teremtés harmadik fázisa, amikor a hangra váltott képet kimondja a Teremtő, a Létrehozó: ez a LOGOSZ, a teremtő Ige. (NB. „És monda Isten: legyen világosság, és lőn: világosság.”)
    A Teremtés, a Létrehozás menete tehát: eidosz, fonosz, logosz.
    Vissza a karórához.
    Ha valaki karórához kíván jutni, esetleg megteheti, hogy elképzeli, aztán gyökérszóvá változtatva kiénekli, végül kimondja, és lesz karóra.
    Ráadásul tökéletes karóra lenne, épp olyan, amilyet elképzelt, mely képzeletében élt, ha úgy tetszik: ideális karóra avagy a karóra ideája.
    Ez a mód Adam Kadmon óta nem áll rendelkezésünkre: a létrehozásnak ez a módja egyedül és csakis a Teremtőnek, a Létrehozónak állt rendelkezésére. Legalább is ami a világ- és karórateremtést illeti.
    Manapság a tehetségesebb emberek úgy jutnak karórához, hogy elképzelik, és elkészítik, összerakják.
    Ez a karóra bizony mindig kevésbé hasonlít a képzeletben megjelent karórához, de azért jó, igazán jó is lehet. (Ki ne ismerné azt az enyhe csalódottságot, amikor elkészülvén bármivel – verssel, festménnyel, zeneművel, kissámlival - összevetjük a kész művet a képzeletünkben megjelenttel?)
    Legsilányabb és mégis leggyakoribb módszer, hogy elindulunk az elképzelt karóra megvásárlására.
    Az ily módon megszerzett karóra fog legkevésbé hasonlítani a képzeletünkben megjelent karórához, de azért persze karóra lesz, mert nagyon buta ember, aki karóravásárlásból karosszékkel tér haza.
    A tudatunkban megjelent képzeleti képet igyekszünk legalább nagyjából beteljesíteni még az ilyen silány módszer esetében is, mint a vásárlás.

    Egy mozzanatra azonban mindenképp érdemes fölfigyelni: a szerzés mindhárom területén mindennek elseje, kezdete az elképzelés volt, és ezért mondjuk ki: sem teremtés, sem alkotás, sem szerzés nincs elképzelés nélkül!

    Még valamit: okkult könyvek gyakorta beszélnek fekete és fehér mágiáról, és ajánlják, hogy az előbbivel senki ne foglalkozzék, mert nagyon gyorsan működhet, hisz pusztító erőket – ha úgy tetszik: alvilágiakat – könnyebb elszabadítani, mint teremtőket.
    Azt mondom én: nincs fekete és fehér mágia, csak mágia létezik általában; ellenben mi emberek lehetünk sötét, fekete avagy fehér indulatúak.
    Ettől függetlenül igaz, hogy a mágiával vigyázni kell, mert ki lehet igazán tisztában avval, hogy milyen indulatok lapulnak lelke mélyén? Feketék, avagy hótisztaságúak?
    A sokféle mágia, teremtő erő közül világunkban leggyakoribb a szómágia, ennyi maradt nekünk, és sokan és sokféle helyzetben élünk is e mágiával.
    Szómágiával hódít a szerelmes ember; szómágiával kényszerít minket a saját lelkébe, fantáziájába az író, a költő. Szómágia útján tanít és nevel az igazán jó pedagógus, tanár, szülő.
    Miért, hogy oly keveseknek sikerül?
    Megmondom, illetve már meg is mondtam: ahhoz, hogy mágiánk működjön, alaposan és teljesen el kell képzelnünk azt a világot, amelybe bűvölni akarjuk „áldozatunkat”; továbbá nagyon kell hinni ama világban.

    A jobb megértés végett hadd tegyek ide végezetül egy valódi példát a nem működő szómágiára.
    Van nekem (illetve: volt) egy végtelenül kedves ismerősöm, akivel tíz gyönyörű hónapot töltöttem, s aki váratlanul úgy döntött, hogy nem kívánja folytatni ama tíz hónapot, nem kívánja visszatérő évvé kerekíteni.
    Elhatározása óta ráadásul hihetetlen erővel ügyködik azon, hogy afféle szómágiával az elmúlt tíz hónap emlékeit is szétrombolja, semmissé tegye.
    Lelki füleimmel hallom, amikor nagy elánnal tagadja az elmúltat, s lelki szájammal elvigyorodom.
    Nem érti, hogy legfeljebb önmagától veheti el e mágikus úton az emlékeket, tőlem semmiképpen sem.
    Azért nem jelesül, mert maga sem tudta igazán jól elképzelni, hogy nem létezett az a tíz hónap, maga sem hisz benne, hogy nem történt semmi tíz hónapig.
    Így aztán szómágiája rajtam nem fog.
    Mert ez így működik.

  • копирайтинг
  • рерайтинг
  • рекламные статьи
  • слоган
  • нейминг
  • сео копирайтинг, SEO копирайтинг